8-miesięczny kurs online z JĘZYKA POLSKIEGO (POZIOM PODSTAWOWY) do Matury 2026
O KURSIE W SKRÓCIE
Podstawowe informacje
8 miesięcy nauki (wrzesień 2025 – kwiecień 2026)
Terminy zajęć:
grupa PP8 – w środy, w godzinach 17:15-18:45 (90 min.); pierwsze zajęcia w środę, 10 września 2025 r.
Kurs, którego celem jest powtórzenie treści lektur i przypomnienie najważniejszych pojęć związanych z poszczególnymi tekstami. Program kursu został opracowany tak, by wspomóc przygotowanie do matury pisemnej i ustnej, wzbogacając argumentację o różnorodne konteksty i odniesienia. Dzięki temu podczas egzaminu łatwiej będzie korzystać z literackich odniesień, tworzyć spójne interpretacje oraz wykazać się głęboką znajomością tekstów.
W trakcie zajęć – możliwość zadawania pytań prowadzącej (komunikacja głosowa na żywo)
Plan kursu to 24 lekcje po 90 min.
Dostęp do nagrań z przerabianych tematów
Materiały do kursu, udostępniane na naszej platformie w postaci plików PDF
Kurs ten przeznaczony jest dla osób, które w 2026 roku zdają maturę z JĘZYKA POLSKIEGO na poziomie podstawowym.
Kurs został stworzony z myślą o uczniach i uczennicach, którzy pragną nie tylko powtórzyć treści lektur szkolnych, ale także lepiej zrozumieć ich przesłanie oraz znaczenie najważniejszych motywów literackich. Zadbano o to, by każda lekcja pozwalała przypomnieć fabułę, zgłębić sylwetki bohaterów i bohaterek oraz połączyć wydarzenia z kluczowymi ideami epoki oraz uniwersalnymi wartościami.
ZAKRES KURSU
Lista lektur jest zgodna z aneksem do Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego w zmienionej Formule 2023 (matura tegoroczna). Powtórzenie nie obejmuje utworów poetyckich (na egzaminie maturalnym nie będzie sprawdzana znajomość treści wierszy).
W ramach kursu znajdziesz również szczegółowe zestawienia motywów – od archetypicznych wędrówek i motywu walki dobra ze złem po symbole miłości, buntu czy poświęcenia. Program kursu został opracowany tak, by ułatwić przygotowanie do matury pisemnej i ustnej, wzbogacając argumentację o różnorodne konteksty i odniesienia. Dzięki temu podczas egzaminu będziesz swobodnie korzystać z literackich odniesień, tworzyć spójne interpretacje oraz wykazywać się głęboką znajomością tekstów.
To kompendium wiedzy zostało wzbogacone o przystępne wyjaśnienia kluczowych pojęć oraz szczegółowe omówienia tematów, które najczęściej pojawiają się na egzaminie maturalnym. W ten sposób każdy uczestnik i każda uczestniczka kursu otrzymuje nie tylko solidne narzędzie do nauki, ale także inspirację do samodzielnych odkryć i refleksji, które pozwolą zabłysnąć podczas egzaminacyjnych odpowiedzi.
Jak kurs online będzie realizowany?
Kurs będzie realizowany dwuetapowo:
1. Zajęcia online
24 spotkania po 90 min. Możesz oglądać oraz uczestniczyć w zajęciach online, z możliwością komunikacji z nauczycielem. Przed każdym spotkaniem udostępnimy materiały, które będą wykorzystywane podczas zajęć.
Zajęcia w środy, od 17:15 do 18:45. Pierwsze zajęcia 10 września 2025 r.
2. Nagrania z przerobionych tematów
Kilka dni po zajęciach uzyskasz dostęp nagrań z tematu/nagrań z zajęć.
Zajęcia prowadzimy we własnych studiach nagraniowych używając tablicy lightboard oraz dobrego tabletu, co w porównaniu do typowych webinariów prowadzonych w szkołach, zdecydowanie zmienia jakość odbioru przekazywanej przez nauczyciela wiedzy.
MATERIAŁY DO ZAJĘĆ
Przed zajęciami udostępnimy uczestnikom pliki pdf z materiałami potrzebnymi podczas lekcji.
Na początku każdego spotkania utwór będzie omawiany, a następnie osadzimy go w kontekście epoki, historii literatury i kultury. Jako kolejna będzie część praktyczna, tj. ćwiczenia do tekstów/fragmentów, które były w udostępnionych materiałach do zajęć. Same ćwiczenia będą podobne do testów historyczno-literackich i będą odnosiły się do pytań jawnych matury ustnej. Zajęcia będą zawierały również elementy związane z pisaniem fragmentów wypracowań maturalnych.
Do każdych zajęć udostępniamy uczniom plik .pdf do pobrania i wydrukowania. Będą to nasze autorskie skrypty zawierające miejsce do robienia notatek, nanoszenia uwag, rysowania schematów, itp., na podstawie których prowadzimy nasz kurs.
Nie ma potrzeby kupowania podręczników tylko do naszych kursów, nawet jeśli uczeń nie realizuje rozszerzeń w szkole, gdyż można się bardzo dobrze przygotować do egzaminu w oparciu jedynie o nasze materiały. Oczywiście podręczniki są dobrym źródłem szerokiej wiedzy z danego przedmiotu i są przez nas zalecane.
DOSTĘP DO NAGRAŃ
Kilka dni po każdych zajęciach uczestnikom kursu udostępniamy na platformie nagrania z przerobionych tematów. Dostęp do nagrań kursanci będą mieć przez cały okres uczestnictwa w kursie, a po ukończeniu kursu przedłużymy automatycznie kursantom dostęp do 15 czerwca.
Przykładowe nagranie części lekcji Geometria analityczna.
Przykładowe nagranie części lekcji Optymalizacja.
ODRABIANIE ZAJĘĆ
Odrabianie zajęć jest niemożliwe. W celu umożliwienia przerobienia brakującego materiału, uczniowie uzyskają dostęp do nagrań z danego tematu.
KOSZT KURSU
Koszt kursu obejmuje jednorazowe wpisowe oraz opłatę podstawową, która domyślnie jest rozbita na 8 równych rat. Dokładna informacja o wysokości tych opłat jak i o harmonogramie płatności będzie we wzorze umowy, który prześlemy wraz z innymi dokumentami w przypadku otrzymania wstępnej decyzji o przystąpieniu do kursu. W przypadku, gdy jest to zapis na drugi kurs/na dwa kursy – obowiązuje zniżka 10% na obydwa kursy, na pokrywające się miesiącami terminy rat płatności za kursy (w takim wypadku prześlemy szczegółowy, indywidualny harmonogram, uwzględniający wszystkie umowy oraz naliczony rabat).
JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY ONLINE
jednorazowe wpisowe (w przypadku zapisu na więcej niż jeden przedmiot opłata wpisowa jest płatna za każdy kurs z osobna): 25 zł
opłata podstawowa: 1008 zł, płatna w 8 ratach po 140 zł.
Ze względu na charakter zawierania umowy (tryb zdalny) przez pierwsze 14 dni od zawarcia umowy można odstąpić od umowy z dnia na dzień. Po tym czasie obowiązuje umowny okres wypowiedzenia, który wynosi 30 dni.
Lista lektur obowiązkowych, do których zdający może odwołać się w wypracowaniu w latach 2025–2028
1. Lektury obowiązkowe – utwory epickie i dramatyczne w części ustnej i w teście historycznoliterackim
1) Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana
2) Jan Parandowski, Mitologia, cz. I Grecja
3) Homer, Iliada (fragmenty)
4) Sofokles, Antygona
5) Lament świętokrzyski (fragmenty)
6) Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
7) Pieśń o Rolandzie (fragmenty)
8) William Szekspir, Makbet
9) Molier, Skąpiec
10) Ignacy Krasicki, wybrana satyra; bajki
11) Adam Mickiewicz, wybrane ballady, w tym Romantyczność; Dziady cz. III, Dziady cz. II oraz Pan Tadeusz (księgi: I, II, IV, X, XI, XII)
12) Bolesław Prus, Lalka
13) Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty)
14) Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
15) Stanisław Wyspiański, Wesele
16) Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (fragmenty)
17) Stefan Żeromski, Przedwiośnie
18) Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty)
19) Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu
20) Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty)
21) Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem
22) Albert Camus, Dżuma
23) George Orwell, Rok 1984
24) Sławomir Mrożek, Tango
25) Marek Nowakowski, Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii)
26) Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie)
27) Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach)
28) Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).
2. Lektury obowiązkowe zgodne z podstawą programową z 2018 r.
1) Legenda o św. Aleksym (fragmenty)
2) Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty)
3) Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty)
4) Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich
5) Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty)
6) Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty)
7) William Szekspir, Romeo i Julia
8) Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod
9) Juliusz Słowacki, Balladyna; Kordian*
9) Bolesław Prus, Z legend dawnego Egiptu
10) Eliza Orzeszkowa, Gloria victis
11) Stefan Żeromski, Rozdzióbią nas kruki, wrony…
ZAPEWNIAMY PROFESJONALNIE PRZYGOTOWANE ZAJĘCIA
Zajęcia prowadzimy we własnych studiach nagraniowych używając tablicy lightboard, co zdecydowanie zmienia jakość odbioru przekazywanej przez nauczyciela wiedzy w porównaniu do typowych webinariów prowadzonych w szkołach.
WYJĄTKOWA ATMOSFERA PODCZAS NASZYCH LEKCJI
Pełen profesjonalizm prowadzących – specjalistów od edukacji i sprawdzania zadań maturalnych – egzaminatorów maturalnych i pracowników WUM jest gwarantem przekazywanej wiedzy na najwyższym poziomie.
Pasja naszych prowadzących jest od razu wyczuwalna podczas zajęć – co czyni je niesamowicie skutecznymi i na długo zapadającymi w pamięć.
Otwartość nauczycieli sprawia, że każdy uczestnik może swobodnie porozmawiać z prowadzącym i zadać pytania dotyczące każdego aspektu przedmiotu – nawet na poziomie olimpijskim czy uniwersyteckim.
Forma prowadzenia zajęć oraz podejście do uczniów przyczynia się do wzrostu skuteczności nauczania, czego nie doświadczysz w typowej szkole, a co od wielu lat potwierdzają nasi kursanci!
W razie pytań, jeśli coś jest niejasne lub potrzebują Państwo więcej informacji – zapraszamy do kontaktu na email [email protected], tel. 798 148 248 oraz 798 048 248.
Dodatkowo zachęcamy do sprawdzenia naszego kanału YouTube, gdzie można znaleźć wykłady z wybranych tematów naszych prowadzących: https://www.youtube.com/@OffCourseEDU