Prowadzący:
Mgr Anna Palińska
Egzaminatorka OKE, przewodnicząca komisji sprawdzającej matury.
Doświadczona nauczycielka, która w prosto i skutecznie uczy modeli i sposobów konstruowania odpowiedzi maturalnych.
Dr Michał Jóźwiak
Wykładowca WUM. Specjalista od polskich i międzynarodowych systemów nauczania, który potrafi dotrzeć do każdego ucznia.
Metodyk wdrażający skuteczne techniki analizy odpowiedzi maturalnych.
Nagrania warsztatów przeznaczone dla osób, które chcą wyćwiczyć przed maturą pisanie poprawnych odpowiedzi. W trakcie warsztatów skupiamy się na analizie zadań opartych o „długie teksty”, czyli zawierających informacje wprowadzające w postaci długich opisów wraz z rozwiązywaniem przykładowych zadań dotyczących tych tekstów, jak również analizujemy zadania oparte na zastosowaniu obliczeń czy to w obróbce danych w zadaniach doświadczalnych, czy to w zadaniach z tekstem jakie już pojawiły się na maturach CKE, aby konieczność użycia kalkulatora nie była nowością ani problemem w trakcie egzaminu. Dodatkowo powtarzamy zagadnienia wymagane na maturze dotyczące elementów statystyki, analizy wykresów, interpretacji wyników oraz istotności wniosków.
Ostatnie zajęcia poświęcone są dokonanej wspólnie z egzaminatorem analizie przesłanych przez kursantów rozwiązań przykładowych zadań maturalnych i ocenie zadań pod kątem zgodności z kryteriami maturalnymi.
Jako BONUS uczestnicy otrzymują dostęp do nagrań i materiałów warsztatów z czasowników operacyjnych.
Moduł I – Analiza długich tekstów
Dwie lekcje poświęcone analizie zadań opartych o tzw. „długie teksty”, czyli zadania zawierające informacje wprowadzające w postaci długich opisów, do których zazwyczaj jest kilka poleceń. Podczas zajęć zajmujemy się dyskusją i analizą właśnie takich przykładowych zadań. Obecnie panuje tendencja do wprowadzania na maturze coraz większej ilości zadań opartych na analizie danych oraz umiejętności znajdowania informacji spośród licznych dystraktorów zawartych w długich tekstach. Takich zadań jest MAŁO „na rynku”, dlatego postanowiliśmy umieścić w naszych warsztatach taki moduł. Część tych zadań to nasze nowe autorskie zadania, nigdzie wcześniej nie publikowane.
Moduł II – Metodologia eksperymentu
Jedna lekcja poświęcona zagadnieniom metodologii eksperymentu, które MUSZĄ znać wszyscy maturzyści. Chodzi o aspekty zadań doświadczalnych takie jak: problem badawczy, hipoteza, zmienna zależna, zmienna niezależna, próby kontrolne i badawcze itp. Tego typu zadania zawsze pojawiają się w arkuszu maturalnym, a z doświadczenia wiemy, że maturzyści mają duże problemy z ich rozwiązywaniem, dlatego powtarzamy je w trakcie warsztatów.
Moduł III – Statystyczna analiza danych i obliczenia w biologii
Jedna lekcja, w trakcie której skupiamy się na zastosowaniu obliczeń, czy to w obróbce danych w zadaniach doświadczalnych, czy też w zadaniach z tekstem wprowadzającym. Podczas tego modułu skupiamy się głównie na zadaniach, które już pojawiły się na maturach CKE, a wszystko po to, aby konieczność użycia kalkulatora nie była nowością ani problemem w trakcie egzaminu. Dodatkowo powtarzamy zagadnienia wymagane na maturze dotyczące elementów statystyki, analizy wykresów z odchyleniami standardowymi, interpretacji wyników oraz istotności wniosków.
Moduł IV – Analiza odpowiedzi i kryteria oceny zadań maturalnych
Na ostatniej lekcji analizujemy wspólnie z egzaminatorem wybrane spośród nadesłanych przez kursantów odpowiedzi i oceniamy je zgodnie z kryteriami maturalnymi. Praca na „żywym” materiale jest najskuteczniejszą formą zrozumienia przez ucznia jak należy konstruować odpowiedzi, aby uzyskać punkt.
Kupując ten produkt dostajesz dostęp do materiałów i nagrań z kursu na 1 rok od daty zakupu.